Další zemí, která bude – alespoň teoreticky – fungovat pouze podle islámských zásad, se nedávno stalo i Somálsko. Zavedení šaríatského práva schválil somálský parlament zcela jednomyslně a souhlas s příslušným opatřením vyjádřil i prezident země Ahmed. Somálsko je již léta sužováno občanskou válkou. Obavy panují i ze spolupráce Somálska s Al Kajdou, a v poslední době se Somálsko nechvalně proslavilo svými piráty.

Vláda práva šarí’a je sice jistě lepší než úplná anarchie, ale na druhou stranu je islámské právo neslučitelné s některými základními lidskými právy, zvláště pokud jde o ženská práva a o náboženskou svobodu. Jinými slovy, za skutečně demokratický stát Somálsko považovat nelze.

T.T.

Zdroj: Reuters

Přidat.eu záložku
 

Pro změnu pozitivní zpráva, která zpochybňuje předsudek, že muslimové pomáhají jenom sami sobě.

U příležitosti židovského svátku Pesach uspořádala jemenská muslimská charitativní organizace CSSW (Charitable Society for Social Welfare) sbírku, díky níž mohla pomoci zhruba padesáti jemenským židům. CSSW rozdala oblečení a jídlo těm židům, kteří jsou sociálně znevýhodněni, zvláště sirotkům a vdovám. Jde o konkrétní gesto solidarity, které navíc ukazuje, že i muslimský stát – a to i na Arabském poloostrově – může respektovat náboženskou pluralitu a že i náboženské svátky nemuslimských náboženství mohou být muslimy vnímány s úctou.

T.T.

Zdroj: Yemen Times

Přidat.eu záložku
 

Pákistánský prezident Asif Alí Zardárí včera podepsal výnos, který zavádí právo šarí’a – v interpretaci, jakou nabízí Taliban – jako výlučný legislativní systém v údolí Svát na severu země. Radikální islámské hnutí Taliban si tak v podstatě vynutilo vznik státu ve státě výměnou za mír v oblasti, která byla v posledních letech svědkem vleklé války.

Taliban v minulosti prokázal dostatečně jasně, jaká je jeho vize ideálního islámského státu. Usekávání rukou zlodějům, kamenování cizoložnic, trest smrti za odpadlictví od islámu, zákaz poslouchání hudby – to jsou jen některá z opatření, která zavádí Taliban všude tam, kde se dostává k moci. Mimoto Taliban zcela evidentně pošlapává ženská práva: připomeňme například fakt, že jen v údolí Svát zničili islamisté z Talibanu v loňském roce přes 200 dívčích škol.

Jak známo, oblast severozápadního Pákistánu (a přilehlé afghánské horské oblasti) jsou s největší pravděpodobností hlavním světovým epicentrem islámského terorismu. Odtud je za podpory Talibanu patrně řízena i činnost Al Kajdy, která se netají svými „idealistickými“ vizemi světové nadvlády islámu a práva šaría. Události z poslední doby bohužel naznačují, že síla těchto teroristických organizací roste.

Administrativa Spojených států a NATO nyní zřejmě stojí před otázkou, zda omezit své vojenské operace vedené proti Talibanu a Al Kajdě pouze na území Afghánistánu, anebo zda v boji proti terorismu v této situaci ignorovat afghánsko-pákistánskou hranici. Důslednější by podle mého názoru bylo to druhé řešení, které by ovšem mohlo být interpretováno jako vypovězení války Pákistánu (což by představovalo výrazný posun v dosavadní zahraniční politice USA). Civilizovaný svět je zde opět v situaci, kdy před sebou nemá dobrou volbu...

T.T.

Zdroj: BBC

PS: Zde si můžete přečíst, jak se v údolí Svát žije křesťanům.


Přidat.eu záložku