Současný vývoj situace v Gaze opravdu nenahrává dobrým vztahům mezi židy a muslimy. Olej do ohně přilil egyptský šejch Yusuf Al-Qaradawi, který patří k nejvlivnějším islámským učencům. Nejen že na začátku odvetné izraelské operace proti teroristům z Hamasu obvinil Izrael z „genocidy“, ale dnes v kázání v Kataru, z něhož citovala i prestižní arabská televize Al-Jazeera, prohlásil, že židé přinesli na zem pohoršení. Qaradawi již v minulosti ospravedlňoval palestinské sebevražedné atentátníky, takže jeho poslední výroky popravdě řečeno příliš překvapivé nejsou, bohužel.

Co je obzvlášť smutné je podle mě především fakt, že Qaradawi dal další signál muslimům, aby vnímali současný politický konflikt mezi státem Izrael a palestinskou samosprávou ovládanou teroristickou organizací Hamas jako náboženskou válku mezi židy a muslimy. Jinými slovy, Qaradawi dal najevo, že i on vnímá izraelsko-palestinský spor „teologickou“ optikou Hamasu.

I pokud velkoryse pomineme docela zjevný fakt, že genocida je něco úplně jiného než obrana před teroristy, měli bychom trvat na tom, že takovéto směšování politiky a náboženství je velice nebezpečné. Jistě, konflikt mezi Izraelem a Palestinou má i svůj náboženský rozměr, ale neměli bychom zapomínat na to, že zdaleka ne všichni izraelští občané jsou židé (nehledě na to, že ne všichni židé se hlásí k sionismu), ani na to, že ne všichni Palestinci jsou muslimové. Antisemitské výroky, které mohou snadno svádět k svalování kolektivní viny na židovský národ jako takový, jen zbytečně zasévají nenávist. A nevěřím, že by si to tak vzdělaný člověk, jakým bezesporu Qaradawi je, neuvědomoval.

T.T.

Zdroje: AKI; Jihad Watch


Přidat.eu záložkuLeave a Reply.